Znak Velké Hydčice Obec Velké Hydčice minimapa
X
Hlavní nabídka
Drobečková navigace

Obec Velké Hydčice > Aktuality > Podklady o knize věnované Československé obrněné brigádě

Podklady o knize věnované Československé obrněné brigádě



Datum konání:
28.11.2022
Datum ukončení:
11.12.2022

Vážení,

mám na Vás žádost o pomoc se získáváním podkladů o knize věnované Československé obrněné brigádě.

Pomáhám tímto Mgr. Karlu Foudovi, který se československým vojákům věnuje velice podrobně.

Každý snímek, dokument či vzpomínka na statečné bojovníky pomůže.

V našich obcích také řada „brigádníků“ zůstala žít, našli si zde životní partnerky.

Za každý podklad budeme rádi. Děkuji.

Mgr. K. Foud uvádí:

Dne 8. května 1945 skončila kapitulací Německa druhá světová válka v Evropě. Téhož dne utichly zbraně také v okolí francouzského přístavního města Dunkerque. Od října 1944 tady čelila německých vojskům viceadmirála Frisiuse čs. zahraniční jednotka, které velel generál A. Liška. Příslušníci Československé samostatné obrněné brigády u Dunkerque provedli celou řadu útoků na německé pozice. Bojovali s nepřítelem i zatopeným terénem, útočili jako pěchota, používali však i tanky a další obrněné vozy. Válka na francouzském pobřeží přinesla smrt necelým dvěma stovkám Čechoslováků. Po 8. květnu 1945 se celá čs. obrněná brigáda dala do pohybu, aby po dlouhé cestě Belgií a zničeným Německem dorazila domů, do Československa. Jejich novým dočasným domovem se stal operační prostor V. a XII. amerického armádního sboru. Na šest a půl tisíce mužů generála Lišky postupně zaujalo pozice na demarkační linii. Nejdříve pěchota se stovkami automobilů, o něco později i na dvě stovky tanků, mohutných Cromwellů, Challengerů i menších Stuartů zaplnily doslova desítky obcí na jižním Plzeňsku a Klatovsku. Místa pobytu Čechoslováků v britských battledressech se často měnila, jak si to vyžadovala strážní služba na demarkační linii. Brigádníci, jak jim bylo přezdíváno, konali hlídky, prohledávali lesy ve snaze nalézt uprchlé německé vojáky, pomáhali místním na polích. Zúčastnili se také celé řady vojenských přehlídek, např. v Praze 30. května 1945 nebo v Plzni 15. června 1945. Mnoho příslušníků čs. brigády generála Lišky již v červnu 1945 demobilizovalo a bylo nahrazováno poválečnými odvedenci, další v armádě zůstávali a věřili, že v ní najdou uplatnění i v následujícím období. Demobilizovaní se vraceli do svých předválečných domovů, desítky z nich však našlo nový domov v obcích, kam brigáda po 18. květnu 1945 dorazila. Aniž by to tušili, včasný návrat do civilu a většinou k dělnickým profesím je uchránil od poúnorových represálií, další však takové štěstí neměli. Vyhazov z armády, někdy i věznění, vykonstruované procesy, dokonce i hrdelní tresty, takový byl vděk komunisty ovládnutého Československa mužům, kteří bojovali za osvobození Evropy od fašismu. První uvolnění nastalo v roce 1960 amnestií, která se vztahovala i na uvězněné Zápaďáky, další přineslo období před srpnem 1968. Normalizace opět publicitu a zájem o muže generála Lišky utlumila. Změna nastala až po listopadu 1989. Někdejším příslušníkům čs. obrněné brigády se po zásluze dostalo ocenění, pro většinu z nich však změna režimu přišla pozdě. 

V Chanovicích se v období po roce 2000 uskutečnilo několik výstav věnovaných Československé samostatné obrněné brigádě. Vernisáže výstavy konané v roce 2006 se zúčastnili dokonce bývalí příslušníci brigády generála Lišky. Pošumavské a blízké obce také byly místem, kde od roku 1945 žila řada brigádníků. V posledních dvou desetiletích se podařilo nashromáždit množství dobových fotografií a dokumentů vztahující se k pobytu brigády nebo k jednotlivým příslušníkům jednotky, která vznikla v létě 1943 v Anglii. Prozatím poslední výstava na téma Čs. samostatné obrněné brigády a mužů generála Lišky se v Chanovicích uskutečnila v letošním roce. Snahou autorů je nashromážděný materiál zpřístupnit veřejnosti formou knihy, která se bude primárně věnovat čs. brigádě v termínu květen až červen 1945, tedy období, kdy byla ležením na demarkační linii. Přestože se dosavadní znalosti o pobytu brigády nebo jejích příslušnících na Klatovsku a jižním Plzeňsku v posledních letech prohloubily, stále existuje mnoho otazníků. Pomozte prosím dobovou fotografií nebo vzpomínkou dosud prázdná místa na pomyslné mapě zaplnit a tím zpřístupnit veřejnosti informace o jednotce a mužích, kteří bojovali za vlast a kteří byli neprávem zapomenuti.

 

Vaše případné materiály zašlete na adresu: obec.chanovice@email.cz.

Děkuji

Petr Klásek (mobil 606 745 795)


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů

Menu

Kontakt

Adresa
Velké Hydčice 18
341 01 Horažďovice

Telefon
376 511 706

E-mail
obec.hydcice@seznam.cz

Datová schránka
mcabidb

Fulltext

23. 4. Vojtěch

Zítra: Jiří

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
26 27 28
Václavská drakiáda 2022
29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10
Mobilní pobočka České pošty
11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4
Omezení dodávky pitné vody
5
Omezení dodávky pitné vody
6
znak